LAKTÓZOVÁ INTOLERANCIA

Jedná sa o nedostatok enzýmu, tzv. laktázy, kvôli ktorému nie sú ľudia schopní spracovať a vstrebať mliečny cukor (laktózu).

Niekedy sa zamieňa s alergiou na bielkovinu kravského mlieka, ktorá sa však prejavuje inak, a to neprimeranou reakciou imunitného systému. Najčastejšie a objavuje u batoľat a často zmizne do tretieho roku dieťaťa. Príznaky sú iné ako pri intolerancii. Prejavuje sa žihľavkou, atopickým ekzémom, tráviacimi problémami.

Laktózová intolerancia môže byť vrodená, pokiaľ dotyčnému chýba spomínaný enzým a získaná teda prechodná. Tá sa objavuje pri narušení črevnej flóry, často po podávaní antibiotik, po črevnej infekcii, napríklad gastoenteritíde. Môže sprevádzať celiakiu, Crohnovu chorobu a podobne.

Medzi príznaky patrí: nafukovanie, bolesti brucha, plynatosť a hnačka. V hrubom čreve dochádza k zvýšenému rozkladu laktózy bakteriálnou flórou s tvorbou dráždivých mastných kyselín, metanu, vodíku, a kysl. uhličitého.

Jedinci s laktózovou intoleranciou nemusia vždy pociťovať ťažkosti, na rozdiel od alergikov. Môžu požívať laktózu v malom množstve a častejšie. Pokiaľ k mliečnemu produktu pridajú cereálie, čaj či kávu, ktoré spomalujú vyprázdňovanie žalúdku i čriev, problém nemusí nastať vôbec.

TERAPIA: zníženie príjmu laktózy v potravinách, zvýšenie živých kultúr, príjem vápniku.

PODPORA LIEČBY OD LR: je dôležité pridať Aloe vera drinking gél Sivera (nahradzuje nedostatok vápnika v strave). K podpore spracovania laktózy v hrubom čreve je veľmi dobré pridať PROBIOTIC 12.

Všetky produkty nájdete na https://zdravie-slovensko.sk/produkty/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *