Čo s otravným akné?

Akné! Nepekná téma však? Akné je veľmi časté chronické ochorenie kože, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v puberte, teda v období, kedy telo prechádza hormonálnymi zmenami. Často končí trvalou jazvou.

Keďže ide o stagnáciu mazu v žľaze, dochádza často k rozvoju infekcie formou roztočov, plesní a baktérií-> tento problém sa najčastejšie objavuje na tvári, chrbáte a na hornej časti hrudníku. U väčšiny ľudí dochádza k zlepšeniu či vymiznutiu až po 28 roku života.

Netreba zabudnúť spomenúť, že akné má výrazný vplyv aj na ľudskú psychiku. Občas zanecháva až depresívne stavy. Liečba tohoto ochorenia nie je jednoduchá, pretože akné je veľmi vytrvalé a často je treba kompletne zmeniť stravu a životosprávu.

Hormonálna aktivita, teda aj menštruačný cyklus a procesy prebiehajúce v puberte, podporujú produkciu mazových žliaz, čo priebeh ochorenia ešte zhoršuje.

Ďôležité kroky pri akné:

 1. Úprava jedálnička. Pri tomto bode by ste sa mali zastaviť a odsledovať si, po akých potravinách máte zhoršené akné. Najčastejšie príčiny tvorby zvýšeného akné sú presladené nápoje a jedlá, alebo naopak príliš veľa soli či mliečne výrobky. Pre rýchlejší boj s akné sa objednajte na potravinové testy u svojho lekára. Vhodná je konzumácia nasledujúcich potravín:
  1. Uhorka – podporuje vylučovanie splodín metabolizmu.
  2. Rajčiny –obsahuje vitamín C, podporuje tvorbu kolagénu a chráni pleť pred voľnými radikálmi.
  3. Potraviny s vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín, ktoré pôsobia protizápalovo, upokojujú pokožku a majú množstvo iných zdravotných benefitov. Sú to napríklad: ľanový aj repkový olej , morské ryby, orechy..
  4. Mrkva – pôsobí na kvalitu, pevnosť a vláčnosť pokožky.
  5. Avokádo –prečisťuje organizmus.
  6. Melón – hydratuje a pôsobí proti opuchom.
  7. Broskyne a marhule – majú regeneračné a osviežujúce účinky a na citlivej pokožke vytvárajú ochranný film.
  8. Hliva ustricová – detoxikuje celý organizmus, lieči črevnú mikroflóru a jej zlepšený stav sa prejavuje aj na koži.
 1. Nedotýkať sa počas dňa tváre . Nepodopierajte si rukami hlavu. Na rukách máme baktérie, ktoré si tam zanesieme. Baktérie si taktiež môžete prikladať na tvár mobilným telefónom alebo dámy pri líčení štetcami či inými pomôckami.
 2. Pravidelná denná / večerná / týždenná rutina starostlivosti o pleť. Nadbytočný maz treba z pleti odstrániť, pretože upcháva póry čo môže spôsobiť čierne bodky a akné. Maz môžete odstrániť dôkladným čistením, ošetrením a hydratáciou kvalitnými prípravkami. Pri silnejšom akné odporúčame čistiť pleť s umývacím krémom Microsilver a následne lokálne na pupáčik naniesť krém v malom množstve.

Pri slabšom akné stačí pleť denzinfikovať sos sprejom alebo lekárničkou. (SOS sprej, lekárnička)

 1. Vyhradiť si vlastný uterák na tvár, a často ho vymieňať. 
 2.  Častejšie vymieňať posteľnú bielizeň – ak je vaša pleť problematická, neprekračujte dobu používania tej istej obliečky na vankúš v dĺžke 1 až 2 týždňov.
 3. Naparujte sa. Horúca voda Vám otvorí póry a vyplaví všetky nečistoty.
 4. Peeling. Peeling zbavuje pokožku odumretých kožných buniek. Využívajte ho však s rozumom, najlepšie 1- 3x do mesiaca.
 1. Hydratácia. Monohí sa určite domnievate, že mastná pleť nepotrebuje hydratáciu. Omyl! Hydratáciu pri liečení akné nesmiete zanedbávať. Hydratovať treba začať zvnútra -> pitný režim a kozumácia potravín s vysokým obsahom vody ako je uhorka a melón. Uhorku môžete použiť aj ako vonkajšiu hydratáciu, pretože dokáže pleť viditeľne zvláčniť.

Vyskúšajte domáce masky:

Šupka z banánu.

Banánová šupka obsahuje veľmi silný antioxidant luteín, ktorý znižuje opuch a zápal. Preto potrite tvár banánovou šupkou a nechajte 30 minút pôsobiť. Následne tvár opláchnite vlažnou vodou.

Med a avokádo

Do misky si prichystajte ošúpané avokádo. Pridajte med a rozmixujte na kašu. Potom naneste na tvár a nechajte pôsobiť 15-20 minút.

Med a mlieko

Do misky zmiešajte 1 PL mlieka a 1 ČL medu, naneste na tvár a nechajte pôsobiť 10-15 minút.

Vaječné bielky 

Z bielok vyšľahajte sneh a nanášajte 3-4 vrstvy, pričom spodnú necháte pred nanesením vrchnej vrstvy uschnúť, po 20 minútach opláchnite.

Po aplikácii masiek nezabudnite na hydratáciu a použite kvalitný hydratačný krém. Tým zabránite nadmernému vysušeniu pokožky.

PODPORA TERAPIE: zvýšená hygiena kože je veľmi dôležitá ale taktiež netreba zabudnúť na črevnú mikroflóru. Preto zvážte podávanie PROBIOTIC 12. Je potrebné preniesť metabolizmus do alkalickej fáze. Podľa PH v moči podávajte tbl. PROBALANCE. Na tvár používajte krém MICROSILVER (striebro má veľmi silný dezinfikačný účinok. Veľmi potrebné je pitie Aloe Vera gelu BROSKYNA/ MED. V prípade veľkého množstva akné podávajte COLOSTRUM (3 tab. denne).

TOP: Za mňa je najvhodnejšia kombinácia AV GÉL BROSKYŇA & MICROSILVER SÉRIA krémov.

Viac našich článkov si môžete prečítať na našom Webe www.zdravie-slovensko.sk

Ďakujeme Vám za každé zdieľanie na sociálnych sieťach

Pokiaľ by ste mali záujem o produkty plné zdravých bylín navštívite aj náš e-shop.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac odporúčame Vám nasledujúce články, ktorými sme sa inšpirovali:https://www.bioderma-sk.com/vasa-pokozka/zmiesana-mastna-pokozka-so-sklonom-k-akne/pokozka-so-sklonom-k-akne/ako-sa-zbavit-akne-10-tipov-ktore-funguju, https://www.minimalia.sk/ako-sa-zbavit-akne-cast-i-10-tipov-po-zavedeni-ktorych-sa-vyhnete-tvorbe-nedokonalosti, https://www.vyzivovo.sk/ako-sa-zbavit-akne/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *