Atopický ekzém: Čo je to, prečo vzniká a ako ho liečiť?

Atopický ekzém je neustály boj s vlastnou kožou. Je to opakujúce sa kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým dojčatá, deti a mladistvých dlhodobo. Zriedkavo môže prejsť do dospelosti, alebo sa poprvýkrát objaviť.

Pri atopickom ekzéme možno pozorovať tieto príznaky na koži:

 • začervenanie
 • opuch
 • mokvanie
 • výsev ložísk ekzému
 • drobné vyrážky
 • záchvatové svrbenie
 • suchá koža, ktorá stráca schopnosť zadržiavať vodu
 • jemné trhlinky v koži

Prečo vzniká atopický ekzém?

Atopik totiž reaguje na bežné podnety z okolia neštandardne. Reakcia má alergický charakter, zvýšená je tiež citlivosť na dráždivé látky nealergického charakteru.Pokožka tak permanentne prepúšťa nielen vodu smerom z organizmu, ale aj dráždivé látky, pôvodcu kožných infekcií a alergény vonkajšieho prostredia smerom dovnútra. Vrodený je aj znížený prah pre svrbenie, čo znamená, že už ľahké podráždenie kože vyvolá silné záchvatové svrbenie, ktoré núti chorého k neprimeranému škrabaniu sa, a tým sa ďalej zhoršuje už prebiehajúci zápal kože.

Faktory vzniku atopického ekzému:

Hlavným faktorom je dedičná predispozícia:

 • Ak má jeden z rodičov akékoľvek alergické ochorenie, je riziko objavenia atopického ekzému u dieťaťa 20 – 40%. 
 • Ak sú obaja rodičia alergici, je riziko vzniku 40 – 60%. 
 • Ak majú (alebo mali ako deti) obaja rodičia priamo atopický ekzém, potom sa udáva riziko objavenia atopického ekzému kedykoľvek počas života až v 60 – 80%. 

Liečba atopického ekzému:

Liečba sa tiež veľmi líši podľa veku chorého.

 1. Znížiť závažné príznaky ochorenia v čase zhoršenia „záchrannými liekmi“ predpísanými lekárom.
 2. Predchádzať ďalším vzplanutiam ochorenia správnou starostlivosťou o kožu, sledovaním provokačných faktorov a ich obmedzeniam. Tu môže významne pomôcť alergologické vyšetrenie.
 3. Zabezpečiť dlhohodobú starostlivosť o atopickú pokožku pomocou zvláčňujúcich (premasťovacích) krémov.
 4. Dlhodobo priaznivo ovplyvniť celkový priebeh ochorenia prevenciou, režimovými opatreniami, vhodnou životosprávou a systematickou liečbou.

Výsledky veľmi starostlivo ošetrovanej kože sú vidieť až po niekoľkých týždňoch, niekedy aj mesiacoch. Často je treba vyskúšať viacero liečebných prostriedkov a postupov, než rodičia pre svoje dieťa nájdu „ten pravý „, ale pri dobrej spolupráci s detským a kožným lekárom sa to vždy nakoniec podarí.

TERAPIA: Po mojej skúsenosti s atopickým ekzémom odporúčam veľmi ľahkú prírodnú kozmetiku, šampóniky a krémiky. Najvhodnejšie Aloe vera baby séria na kúpanie a krémiky na natieranie Aloe vera šeciálny box pre starostlivosť o pokožku.

Aloe vera šeciálny box pre starostlivosť o pokožku postup:

V boxe nájdete 3 produkty a to Aloe vera sprej prvej pomoci, Aloe vera hydratačný gélový koncentrát, Aloe vera Ochranný krém. V takejto postupnosti ich aj nanesieme na pokožku. Najskôr dezinfikujeme sprejom, upokojíme koncentrátom a ošetríme propolisom. Link na Aloe vera šeciálny box pre starostlivosť o pokožku: https://zdravie-slovensko.sk/produkt/aloe-vera-summer-bag/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *