Vedci odhalili najlepšiu podporu na imunitu. Poznáte ju?

Imunita zaisťuje obranu tela proti všetkým škodlivinám vonkajšieho prostredia i proti škodlivinám, ktoré vznikajú vnútri organizmu.

Nepriatelia imunity:

 • nedostatok vitamínov a minerálov,
 • rafinovaný cukor,
 • stres,
 • fajčenie,
 • nadmerné množstvo alkoholu,
 • nedostatok pohybu,
 • nedostatok spánku.

V priebehu života sa dostávame do situácii, kedy máme zníženú imunitu alebo sme sa už narodili s oslabenou imunitou. Už vieme čo nám nepriaznivo pôsobí na imunitu ale vieme čo nám imunitu naopak podporuje? Vedci veľmi dlho pátrali po niečom čo nám obnoví resp. podporí našu imunitu a zistili zaujímavú vec. Zistili, že teliatko, ako jediný druh cicavca, sa rodí kompletne bez imunity a obranyschopnosti, preto nutne potrebuje na svoje prežitie prvé mlieko (mledzivo). Kravské kolostrum je najsilnejšie práve preto, že sa teliatko rodí bez prirodzenej obranyschopnosti. Obsahuje 85% všetkých imunoglobulínov a je schopné vzdorovať takmer všetkým špecifickým patogénom. Kvalitu a zloženie kolostra ovplyvňuje viacero faktorov, ako napríklad zdravotný stav kráv, spôsob chovu a kŕmenia, čas podojenia kolostra po pôrode a nezanedbateľnú úlohu zohráva i spôsob a technológia spracovania kolostra.

Kolostrum

Jeho účinné zložky sa v prospech ľudského organizmu využívajú v mnohých oblastiach liečby. Na medicínske účely sa však prirodzene nevyužíva ľudská alternatíva, ale tá zvieracia. Najvyužívanejšie je kravské kolostrum, nazývané tiež bovinné, ktoré obsahuje mnohonásobne vyššie hodnoty biologicky aktívnych látok a imunitných a rastových faktorov ako ľudské kolostrum.

Imunomodulátor pre každého

Kolostrum je známy imunomodulátor živočíšneho pôvodu, ktorý udržuje v správnej rovnováhe celý imunitný systém, podnecuje liečebné procesy tela a tlmí jeho imunitné reakcie. Má veľký význam pri liečbe alergií a autoimunitných ochorení, ako je napríklad Bechterevova choroba, roztrúsená skleróza, astma, celiakia či Crohnova choroba. Jeho užívanie sa odporúča v priebehu bežných detských infekčných ochorení, pri vírusových ochoreniach dýchacích ciest i ochoreniach sprevádzaných hnačkami bakteriálneho či vírusového pôvodu. Kolostrum je vhodné aj pre pacientov, ktorí často užívajú antibiotiká, majú podlomenú imunitu alebo sú dlhodobo chorí, napríklad seniori.

Ďalšie štyri tromfy kolostra:

 • obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny
 • významnou zložkou kolostra je TGF-beta, ktorý je podstatnou zložkou pri krvotvorbe
 • obsahuje rastový faktor IGF-1 podporujúci rast a obnovu buniek, a to v najvyššej koncentrácii, akú je možné v prírode nájsť
 • obsahuje telomerázu – tzv. „enzým nesmrteľnosti“. Telomeráza má schopnosť produkovať nové konce chromozómov, ktoré DNA stráca pri replikácii, a zabraňuje tak skracovaniu chromozómov pri bunkovom delení. Niektorí vedci tak predpokladajú, že pri spolupôsobení rastových faktorov v kolostre by mohlo byť dosiahnuté spomalenie starnutia organizmu.

Kvalitné kolostrum si môžete zakúpiť aj na našej stránke vo forme 100%- ného tekutého kolostra alebo kapsulové kolostrum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *