fbpx

TOP 10 byliniek pre Vaše zdravie

Každý človek, ktorý má aspoň trochu prehľad vo svete byliniek, vie, že príroda na každý problém vytvorila liek. Ak vás trápia problémy so žalúdkom, kožné problémy či vlasmi alebo si chcete len upevniť svoje zdravie, môžete sa spoľahnúť na silu bylín. Aj preto množstvo spoločností využíva tieto zázračné rastlinky pri výrobe svojich výrobkov.

1. Levanduľa

Spomedzi množstva pozitívnych účinkov levandule, nedá mi nespomenúť aspoň pár. Je účinná ako repelent, v boji proti ekzémom, či ako upokjúci a relax navodzujúci zázrak. Už starí Gréci s obľubou pridávali levanduľu do kúpeľa. Levanduľový olej zregeneruje unavené telo, upokojí svalové a nervové napätie. Levanduľová silica sa používa na zmiernenie symptómov mentálneho stresu a pri vyčerpaní, má protizápalové účinky.

2. Jazmín

Vďaka svojej špecifickej vôni je súčasťou mnohých parfumov. Jazmín patrí spolu s ružou k najdrahším olejom. Kvety sa zbierajú po zotmení a na jeden kilogram oleja je potrebných približne 8 miliónov kvetov, ktoré musia byť otrhané ručne, aby sa nepoškodili. Jazmín má skvelé účinky nie len na suchú dehydrovanú pleť ale i priaznivo napomáha hojeniu, regenerácii a posilňuje vlastnú obranyschopnosť pleti, preto je skvelým prostriedkom proti ekzémom.

​3. Rumanček

Rumanček kamilkový (lat. Matricaria chamomilla) má dlhú históriu, počas ktorej sa stal jednou zo základných liečivých bylín. Je už dlho považovaný za univerzálny všeliek, a to oprávnene. Jeho účinky sú preukázateľné pri množstve chorôb a zdravotných ťažkostiach. Priaznivo pôsobí pri črevných a žalúdočných poruchách a problémoch ako žalúdočné vredy, alebo hemeroidy. Jeho pitie tiež napomáha obnove črevnej mikroflóry.

4. Bazalka

Zázrak, ktorý nepatrí len na pizzu. Liečivé účinky má bazalka napríklad v rámci vnútorného využitia pri poruchách tráviaceho ústrojenstva, podpore činnosti žalúdka, bazalka tiež podporuje chuť do jedla, čistí močové cesty pri zápaloch, ale aj pri zápale močového mechúra a je vhodná aj na zmiernenie bolestí hlavy alebo zmiernenie kašľa. Čo sa týka vonkajšieho využitia, pri zápale mandlí alebo iných zápaloch v ústnej dutine sa môže využiť odvar z bazalky, ktorý sa dá použiť ako kloktadlo.

5. Aloe Vera

Aloe vera je pre svoje skvelé účinky známa už veľmi dlho. Ale nakoľko nie je pôvodnou rastlinou v našej oblasti, stále sa nájdu ľudia, čo ju nepoznajú a teda ani nevyužívajú jej zázračné vlastnosti. Vnútorné užívanie gélu alebo šťavy z tejto rastliny aktivuje imunitný systém a pomáha ochraňovať bunky.

Tiež detoxikuje organizmus a upravuje trávenie, hladinu cukru v krvi a cholesterol, upravuje krvný tlak a má protizápalové účinky. Používa sa aj pri liečbe cukrovky. Priaznivo pôsobí na horné dýchacie cesty a chráni pred vírusmi. Môže sa užívať aj preventívne, telo si z nej vezme to, čo potrebuje. Obsahuje mnoho vitamínov: A, C, E a skupiny B, minerálov, ako vápnik selén, horčík, zinok, aminokyseliny a enzýmy.

6. Nechtík

Pri nechtíku sa spájajú veľmi dobré vnútorné aj vonkajšie účinky, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Čaj z nechtíka pomáha zlepšovať trávenie, priaznivo pôsobí na pečeň, žlčník, obličky, upokojuje, zlepšuje činnosť srdca a mierne znižuje tlak krvi. Taktiež upokojuje centrálnu nervovú sústavu a zlepšuje činnosť srdca. Zvonku sa často využívajú baktericídne a regeneračné účinky na podporu hojenia rán pri zápale ústnej dutiny, pri paradentóze, na rany a zápaly kože.

7. Mäta 

Podľa ľudového liečiteľstva je mäta pieporná dobrá takmer na všetko – na tráviace ťažkosti a nevoľnosti, ochorenia dýchacích ciest, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, aj prejavy alergie. Mäta má blahodarné účinky nielen na trávenie a žalúdočné problémy. Mätový čaj vypitý pred jedlom podporí chuť do jedla, po zas uľahčí trávenie. Využijete ju pri prechladnutí, ale aj na výplachy ústnej dutiny. Herpes ošetrený v počiatočnej fáze neprepukne v plnej miere.

Mint on the wooden table

8. Medovka

V ľudovom liečiteľstve je Medovka známa hlavne pre svoje upokojujúce účinky na nervovú sústavu, ktorých je naozaj dosť. Pomáha pri sústredení, bolestiach hlavy, stavoch úzkosti, nervozite, únave a nespavosti. Medovka taktiež znižuje krvný tlak, pomáha správnej funkcii srdca a celkovo znižuje vplyv stresu na organizmus. Obsahuje tiež látky, ktoré majú antibakteriálne a protiplesňové účinky a pôsobia proti kŕčom, napríklad menštruačným. Priaznivo vplýva pri chorobách pečene a žlčníka. Podporuje trávenie a správny chod tráviaceho traktu. Upokojuje žalúdok a črevá, pomáha pri nadúvaní a kolike. Tiež obsahuje látky s antioxidačným účinkom, ktoré chránia pred voľnými radikálmi.

9. Šalvia

Látky obsiahnuté v šalvii lekárskej podporujú zdravé fungovanie dýchacích ciest, prirodzenú obranyschopnosť aj trávenie. Je pre nás pomocníkom z bylinnej špajze pri rôznych respiračných ochoreniach. Šalvia zmierňuje nadmerné potenie a vnútorne sa používa k harmonizácii hormonálnej rovnováhy u žien v prechode a v období pred menštruáciou. Lokálne je využívaná šalvia vo forme obkladov na koži alebo pri kloktaní. Podporuje hojivé procesy kože, slizníc a ich obranyschopnosť.

10. Ďatelina lúčna

Liečivé účinky ďateliny lúčnej ocenia najmä ženy v prechode. Svojou liečivou silou pôsobí na upokojenie hormónov búriacich sa v ženskom tele počas obdobia menopauzy a pomáha s navodením psychického a aj fyzického pokoja. Okrem toho je zároveň účinným prostriedkom aj na boj proti nepravidelnej a bolestivej menštruácii, a pomáha aj pri nadmernom krvácaní.

Ďakujeme Vám za prečítanie ďalšieho z našich článkov. Pokiaľ sa chcete dozvedieť ešte viac, navštívte aj náš Blog kde nájdete ešte viac článkov prospešných pre Vaše zdravie. Pokiaľ sa Vám nejaký článok zapáči, budeme radi ak nás podporíte a budete zdieľať aj na sociálne sieti.

Pokiaľ by ste mali záujem o produkty plné zdravých bylín navštívite aj náš e-shop

https://zdravie-slovensko.sk/produkty/

Culinary. Herbs on the table

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o niektorých z bylín odporúčame vám nasledovné články: https://www.otehotnenie.sk/herbar/datelina-lucna/ , https://www.mmnt.sk/zdravie/liecive-ucinky-aloe-vera/, https://www.zdravysvet.sk/blog/nechtik-lekarsky,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *