Pestovanie Aloe vera

Aloe vera rastie v subtropických a tropických oblastiach. Využíva sa najmä v zdravotníctve, v kozmetike ale aj na obyčajné ozdobenie bytu.

Jednou z najúčinnejších látok je polysacharid acemanán. Pri vnútornom užívaní táto substancia aktivuje imunitný systém, chráni bunkové membrány a pôsobí antibakteriálne, antivirálne a antimykoticky. Okrem toho aloe obsahuje aj horčík,vápnik, selén vitamíny a aminokyseliny. Celkovo obsahuje viac ako 200 farmakologicky významných látok.

PESTOVANIE:

Aloe vera nie je mrazuvzdorná rastlina preto ju zaraďujeme medzi interierové rasliny. Vyžaduje si teplo a veľa slnka (8-11 hodín slnečného žiarenia). Čo sa týka pôdy, vhodný druh zeminy pre Aloe je podobný ako na pestovanie kaktusov. Zemina nesmie byť príliš vlhká a musí mať dobre vyriešené odvodnenie. Rastlina hromadí vo svojich listoch množstvo vody, takže sa nemusíte báť, že vyschne. Doprajte rastlinke 2-3 dni oddych a potom ju začnite zľahka zalievať. Polievajte ju až keď bude zemina suchá. Počas zimy Aloe oddychuje, preto stačí ak ju budete polievať len 2-3x do mesiaca. Čo sa týka hnojenia, rastlina nepotrebuje hnojenie, ak ju chcete prihnojiť, maximálne raz do roka.

ČO ROBIŤ AK:

Rastlinka upadá: potrebuje viac svetla, premiestnite ju na slnečnejšie miesto

Má hnedé listy: rastlinku presuňte na temnejšie miesto

Sa rastlinke začnú krútiť listy: je to z nedostatku vody

Sú listy zožltnuté: prestaňte ju zalievať, má priveľa vody a to ju ničí

KEDY MÁ RASTLINKA NAJLEPŠIE ÚČINKY?

Rastlinka po sadení nadobudne do 2 rokov všetky zdraviu prospešné látky. Až po týchto dvoch rokoch môžete rastlinku spracovávať. Najlepšie je, ak pri spracovávaní aloe vytláčate hustý gél z rastlinky, preto ak si vyberáte produkty z aloe vera, je dôležité aby obsahoval GÉL z aloe vera nie šťavu alebo kúsky. Pri spracovávaní je dôležité vyhnúť sa vrchnej vrstve ,,šupke“, ktorá obsahuje aloín, čo môže u citlivejších vyvolať hnačky.

RECEPTY:

ARTRÓZA

Pri artróze si môžeme vyrobiť obklad na bolestivú časť tela (lyžica rozmixovaného gélu s trochou medu, pomarančovej šupky a ílu.)

UPCHATÝ NOS

Potrbujeme 3 kvapky levanduľovej esencie, 3 kvapky čajovníkového oleja, 3 kvapky esencie z archangeliky lekárskej, 10 ml esencie z Aloe vera, 20 ml jojobového oleja. Následne produkty zmiešame. Navlhčíme vatovú tyčinku a ňou zvnútra premasírujeme nosnú priehradku. Opakujeme niekoľkokrát denne, kým sa nos neuvoľní.

INHALÁCIA

Inhalácia pri nachladnutí (zmiešame nadrobno nasekané listy z aloe vera a eukalyptu v rovnakom pomere, následne ich vo vode uvedieme do varu a 10 minút inhalujeme z nich vychádzajúcu paru. Podľa potreby opakujeme.

ZÁPAL DUTÍN

Na noc nakvapkáme tinktúru z Aloe vera do nosa.

BOLESŤ ZUBOV

Pri bolesti zubov 10 minút žujeme list Aloe vera, priložíť homôžeme aj na tvár ako obklad.

PORANENIE

Nanesieme gél z Aloe vera (každých 20 min môžeme nanášať viac gélu).

ÚSTNA VODA

Aloe vera má aj dezinfekčné účinky preto ho môžeme využívať aj na dezinfekciu ústnej dutiny. Taktiež je veľmi účinné pri zápale hrtana, zápale mandlí, bolesti zubov, pri zápale a krvácaní z ďasna.

JAČMEŇ

Gél natrieme na postihnuté miesto (do 2-3 dní by malo úplne zmiznúť).

CELULITÍDA

Na zmiernenie celulitídy masírujeme gél do pokožky.

UŠTIPNUTIE HMYZOM

Pomáha pri podráždení pokožky v dôsledku uštipnutia hmyzom, popálenia medúzou či žihľavou. Postihnuté miesto potrieme gélom z aloe vera alebo priamo dužinou z rozkrojeného listu. Horká chuť šupky v trópoch slúži i ako repelent proti komárom a inému hmyzu.

NESPAVOSŤ

Zmiešame 100 ml tinktúry z aloe vera s 5 g nastrúhaného muškátového orieška. Užívame 3-krát denne po 10 kvapiek, ale dávky nezvyšujeme.

Ďakujeme Vám za prečítanie ďalšieho z našich článkov. Pokiaľ sa chcete dozvedieť ešte viac, navštívte aj náš Blog kde nájdete ešte viac článkov prospešných pre Vaše zdravie. Pokiaľ sa Vám nejaký článok zapáči, budeme radi ak nás podporíte a budete zdieľať aj na sociálne sieti.

Pokiaľ by ste mali záujem o produkty plné zdravých bylín navštívite aj náš e-shop

https://zdravie-slovensko.sk/produkty/

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac odporúčame Vám nasledujúce články, ktorými sme sa inšpirovali: https://klocher.sk/ako-zasadit-a-vypestovat-aloe-vera/, https://urobsisam.zoznam.sk/zahrada/rastlina-dna/pestovanie-aloe-vera-lekarka-z-vlastneho-kvetinaca

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *