Doprajte telu očistu: Sedem tipov na účinný detox! Vaše telo a pleť sa zmenia na nepoznanie!

Detoxikácia organizmu je zbavenie sa škodlivých látok z tela. Na detoxikácii sa podieľajú predovšetkým pečeň, obličky a črevá. Okrem vylučovania odpadových látok a toxínov zahŕňa detoxikácia tiež odkyslenie organizmuzbavenie sa tela prebytočnej vody alebo aj odstránenie črevných parazitov.

Čas oddychu, leňošenia a sviatočného prejedania je nenávratne preč. Vo vlastnom záujme svojho zdravia by si mal každý uvedomiť, že po tejto záťaži je nesmierne dôležité organizmus detoxikovať. Nie, nemusíte sa báť, nejde o žiadne dlhodobé a drastické očistné kúry. Faktom však ostáva, že telo (a hlavne pečeň, ktorá je hlavným čističom organizmu) potrebuje trochu odľahčiť. Prinášame vám pár účinných tipov, ako organizmus prečistiť a zbaviť toxínov.

1. PITNÝ REŽIM

Jeden z najdôležitejších bodov je práve pitný režim. Dajme si ruku na srdce a odpovedzme si na otázku: Koľko vody denne vypijeme? Pitie čistej vody je neoddeliteľnou súčasťou detoxu. Začnite hneď ráno pohárom odstátej vody izbovej teploty so šťavou z polovice citróna. Počas dňa vypite aspoň 2,5 litra nesladených tekutín. Tekutiny môžete doplniť aj kvalitným zeleným čajom, ktorý ľahko povzbudí organizmus v očiste alebo špeciálnymi detoxikačnými čajovými zmesami.

2. ZNÍŽTE PRÍJEM CUKRU

Príliž veľa cukru, časté návštevy fastfoodov a vysoká konzumácia mastných jedál sa považujú za najväčšie zlo a radia sa medzi hlavný spúšťač mnohých ochorení. Vysoká spotreba cukrom nabitých a priemyselne spracovaných potravín je spojená s obezitou a inými chronickými ochoreniami, ako sú srdcové choroby, rakovina a cukrovka. Tieto choroby bránia telu sa prirodzene detoxikovať tým, že poškodzujú orgány, ktoré pri vylučovaní zohrávajú dôležitú úlohu, teda pečeň a obličky.

Nemusíte sa púšťať bezhlavo do diét, stačí, ak obmedzíte sladené nápoje, pridáte si na tanier viac zeleniny a ovocia a nebudete po nociach rabovať chladničku. Vždy platí – všetko s mierou.

3. POMôŽTE SI SILOV PRÍRODY

Bylinky sa už tisícky rokov používajú na liečbu rôznych ochorení a zdravotných stavov. Vďaka svojej dlhej histórii, popularite a vedecky dokázaným účinkom dokážu vhodne podporiť aj detoxikačný proces. Ako doplnok k zdravej strave a pravidelnému cvičeniu môžete zvážiť začlenenie niektorej z bylín, ktoré sú známe svojimi detoxikačnými vlastnosťami.

 Koreň lopúcha väčšieho

Účinné látky obsiahnuté v koreni „detoxikujú“ krv a podporujú krvný obeh, zlepšujú kvalitu pokožky a liečia kožné ochorenia, ako je ekzém. V koreni sa našli aj antioxidanty a protizápalové látky.

 Reďkovka čierna

Čierna reďkovka pozitívne vplýva najmä na pečeň, posilňuje zdravé črevá, zlepšuje trávenie. Má antibakteriálne a protiplesňové účinky. Lieči zápaly obličiek, močového mechúra a močových ciest.

4. ZAMERAJTE SA NA OVOCIE A ZELENINU

Do jedálnička najprv pridajte veľké množstvo ovocia a zeleniny v surovom stave. Zeleninu môžete upravovať na pare alebo krátko variť vo vode. Vylúčte z potravy pridaný cukor a tiež chemicky spracované potraviny, polotovary.

Počas detoxu sa vyhýbajte mlieku a mliečnym výrobkom, mäsu a výrobkom z mäsa, pečivu, fajčeniu a alkoholu.

5. POTIŤ SA, POTIŤ SA, POTIŤ SA

Veľká časť toxínov odvedie telo práve potom. Preto je dobré detoxikáciu doplniť pravidelným ľahkým cvičením. Vypotiť sa môžete aj v saune.

6. KVALITNÝ SPÁNOK

Zabezpečenie primeraného a kvalitného spánku každú noc je nevyhnutnosťou na podporu zdravia vášho tela a tiež prirodzeného detoxikačného systému. Spánok umožňuje mozgu reorganizovať a dobiť sa, ako aj odstrániť toxický odpad, ktorý sa v tele nahromadil za celý deň.Doprajte si kvalitný spánok, chodievajte spať včas, dbajte na to, aby vás v noci nerušilo modré svetlo vyžarované z mobilných zariadení či obrazoviek.

Valeriána lekárska (kozlík lékařský) je bylina s ukľudňujúcimi účinkami na nervový systém a je používaná pri nespavosti. Pomáha prekonávať chronické poruchy spánku, depresie, hysterické stavy a žalúdočnú nervozitu.

 Hloh obyčajný upravuje poruchy srdcového rytmu a znižuje rozsah ischemických porúch srdcového svalu, znižuje krvný tlak, pôsobí proti nervozite a poruchám spánku.

7. BONUS, Detox príprava na chudnutie – séria

Špeciálne pripravená séria na „DETOX“ organizmu od LR

Séria obsahuje:

1 bal. Čaj FiguActiv – Bylinkový odtučňovací čaj

1 liter/fľaša Aloe Vera Gél Broskyňa

1 bal. Pro Balance minerály 

1 bal. Balančné prúžky na meranie PH moču.

Podporíte činnosti čriev, dodáte látky potrebné pre rast vlasov a nechtov. Doplníte množstvo mikroživín do organizmu. Pri užívaní týchto doplnkov sa zbavíte prebytočnej vody v tele, sploští sa Vám bruško a môžete stratiť 2-5 kg (vody!)

Balíček je vhodný na naštartovanie organizmu pred chudnutím.

Kedy začať s detoxom?

Pôstne dni si poriadne naplánujte. Pripravte sa na únavu, hlad, bolesť hlavy, nervozitu. „Najnáročnejšie dni, kedy sa konzumuje iba polievka, si naplánujte pokiaľ možno na deň pracovného voľna. V pôste sa neodporúča náročné fyzické ani psychické cvičenie, vhodnou aktivitou sú však dlhé prechádzky, ideálne v prírode a saunovanie,“ odporúča nutričná expertka a dôrazne dodáva: „Ak fajčíte, obmedzte to.“

Kedy detox nie je vhodný?

Detox je pre telo určitou záťažou, a preto ho nepodstupujte:

  • pri aktuálnej viróze
  • v tehotenstve
  • pri poruche príjmu potravy – anorexia, bulímia
  • ak trpíte ochorením obličiek
  • ak máte vredy v zažívacom ústrojenstve či iné závažné ochorenie

Pokiaľ by ste mali záujem o produkty plné zdravých bylín navštívite aj náš e-shop : https://zdravie-slovensko.sk/kategoria-produktu/chudnutie/

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac odporúčame Vám nasledujúce články, ktorými sme sa inšpirovali: https://tesco.sk/hello/clanok/detoxikacia-organizmu-5-zakladnych-principov-detoxu/24941/, https://www.bioliek.sk/blog/ako-na-detox/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *