Ako na kiahne ? Účinné rady a tipy

Vždy keď chceme skoncovať s nejakou chorobou, musíme najprv zistiť čo tú chorobu spôsobuje. Kiahne sú infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje vírus.

Ako sa prejavujú ?

Inkubačná doba je 2-3 týždne. To znamená, že po túto dobu je vírus už v tele hostiteľa, ale ešte sa nemusia prejaviť príznaky ochorenia. Už počas tohto obdobia sa nakazený môže cítiť unavene a postupne sa k únave pridáva aj zvýšená teplota. Teplotu často sprevádza taktiež bolesť hlavy, nádcha či celkové nechutenstvo. Na tele sa objavujú prvé červené škvrnky. Miesto, kde sa chystá pľuzgierik prejaviť, môže najskôr 1-2 dni svrbieť, a potom sa objaví výsev v podobe pľuzgierikov naplnených tekutinou. Na začiatku je tekutina číra, neskôr sa mení na zakalenú. Najviac pľuzgierikov nájdete na trupe a hrudníku, nevynechajú ale ani tvár, očné  viečka a vlasovú časť. Na končatinách je ich  menej. Najnebezpečnejší je výsev na sliznici úst alebo genitálií. Postupne sa objavujú vo vlnách v rozmedzí 2-6 dní, preto na tele môžeme v rovnakú chvíľu pozorovať nové pľuzgieriky a už zasychajúce chrasty. 

Ako na ne ?

Keďže ide u kiahní o vírusové ochorenie, podávanie antibiotík nemá zmysel. Liečia sa len symptomaticky a to tak, že sa ošetrujú pľuzgieriky. Pri ošetrovaní je potrebné dbať na ošetrovanie pľuzgierov tak aby vaše ruky boli čo najčistejšie, aby sme predišli zbytočnému znečisteniu, aby sa predišlo zbytočnému zapáleniu. Pre úľavu od svrbenia taktiež pomáha sprcha, treba však využívať jemné mydlá a krémy, aby sme pokožku nepodráždili ešte viac.

Čo dodržiavať ?

Nezabudnúť na pitný režim

Veľmi podstatné je nezanedbať pitný režim. Vďaka dostatku tekutín sa telo môže viacej brániť a taktiež sa mu skôr podarí vyplaviť vírus z teľa. Ďalšou výhodou je lepšia schopnosť teľa bojovať s zvýšenou horúčkou, ktorá túto chorobu sprevádza. Odporúča sa deťom dávať piť bylinné čaje, čistú vodu či ovocné šťavy.

Prvé dva dni bez sprchovania

V minulosti bolo po celý čas zakázané kúpanie a sprchovanie sa. Avšak časom sa prišlo na to, že túto činnosť zakazujú lekári len v prvé dva dni. Po vyvrcholení vírusu sa deťom práve naopak odporúča kúpanie, nie však po dlhú dobu. Treba dávať pozor na prílišné trenie a šúchanie teľa a používať čo najjemnejšie mydlá, ktoré sa nesmú používať príliš často. V zahraničí dokonca odporúčajú deťom sprchovať sa až trikrát denne, pretože to zmierňuje svrbenie.

Kúpanie v ovsených vločkách 

Lekári odporúčajú po novom pripraviť raz za deň deťom kúpeľ s rôznymi prídavkami. Práve ten im pomôže zmierni či z časti zamedziť svrbeniu. Jednou z overených možnosti sú ovsené vločky. Nechajte 250 gramov ovsených vločiek vyvariť v litri vody. Následne ich vlejte do napustenej vane a rozmiešajte. Ďalšou z možností je pridať do kúpeľa taktiež polievkovú lyžicu sódy bikarbóny.

Bylinky

Ako aj na každú z chorôb si príroda vyvinula obranu sama. Medzi účinnú pomoc zaraďujeme taktiež bylinky. Medzi tie, ktoré majú najpriaznivejší vplyv na upokojenie svrbenia a podporu hojenia patria harmanček, repík, bazalka či Tieto tri bylinky môžete podávať deťom formou čajov, alebo ich pridať do kúpeľa. Ak máte možnosť, kúpte si aj bylinné prípravky na pokožku, ktoré zmierňujú svrbenie. V tomto smere pomáha aj Aloe Vera ktorá má upokojujúce účinky.

Neustále čisté a ostrihané nechty

Samozrejmosťou je pred samotným ošetrovaním pokožky ostrihať si nechty a ruky dôkladne umyť. Deti sa tak nebudú mať čím škriabať. Musíte však naďalej dbať aj na to, aby mali ruky a tiež nechtíky stále čisté. Len takto sa ubezpečíte, že si do pľuzgierikov nezanesú aj inú infekciu.

Pľuzgier netrhajte

V minulosti sa odporúčali tekuté alebo klasické púdre alebo lekár predpísal mastičku. V súčasnosti sa už odborníci prikláňajú k možnosti, aby pokožka voľne dýchala. Zamerajte sa radšej na iné formy tlmenia svrbenia. Proces hojenia raniek týmito preparátmi totiž nijako neovplyvníte. Chrastičky nechajte voľne vyschnúť a samostatne odpadnúť. Istotne ich nezoškrabujte dole, pretože deťom zostanú jazvy. Pre upokojenie odporúčame rôzne upokojujúce spreje. Skvelou možnosťou je SOS Aloe Vera sprej.

Následné ošetrenie

Ani pri najväčšej snahe sa vám nepodarí to, aby dieťa nemalo žiadne jazvičky. Pri nepríjemnom pocite svrbenia sa môžu kedykoľvek poškriabať a strhnúť si tak chrastičku skôr. To však už tiež nie je tak veľký problém. V lekárni dostanete rôzne silikónové gély, ktoré sa používajú aj po operáciách. Potierajte nimi jazvy a tie sa zjemnia, časom môžu aj úplne zaniknúť.

Viac našich článkov si môžete prečítať na našom Webe www.zdravie-slovensko.sk

Ďakujeme Vám za každé zdieľanie na sociálnych sieťach

Pokiaľ by ste mali záujem o produkty plné zdravých bylín navštívite aj náš e-shop.

One thought on “Ako na kiahne ? Účinné rady a tipy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *