Prírodné tipy a triky na nepríjemné AFTY.

Trápia Vás bolestivé a nepríjemné afty? Hoci sa nejedná o vážne ochorenie, dokážu nás afty veľmi potrápiť. Nie je ľahké sa ich zbaviť a často trvá, než prídete na ten pravý spôsob, ktorý zafunguje. Máme pre vás tipy, ako s bolestivými vriedkami  zatočiť aj ako im predchádzať!

Snáď každý z nás sa niekedy stretol s žltkastými alebo belavými vredmi v ústach. Môžu mať len niekoľko milimetrov, ale napriek tomu dokážu spôsobiť až neznesiteľnú bolesť, a to na niekoľko dní. Niekedy kvôli nim nemôžete jesť, piť, a niekoho bolí dokonca aj smiech a rozprávanie.

Tieto nepríjemné vriedky postihujú sliznicu v ústach vrátane jazyka, môžu sa ale vyskytovať aj na perách a mandliach. Objavujú sa celkom náhle a poväčšinou zmiznú do pár dní.

Painful aphtha ulcer of ugly man’s mouth with copy space for text. pain from accident.

PREČO SA AFTY TVORIA?

Príčin vzniku áft môže byť naozaj veľa a ani skúsení lekári nevedia presnú príčinu mnohokrát určiť. Objaviť sa môžu napríklad vtedy, ak trpíte zníženou imunitou (stačí na to chrípka alebo prostá únava), keď čelíte stresovým situáciám alebo vášmu telu chýba vitamíny, železo alebo kyselina listová.

Príčinou áft môže byť tiež alergická reakcia ústnej sliznice na niektorú potravinu. Pôvodom môžu byť potraviny ako napríklad citrusové plody, paradajky alebo veľmi obľúbené slané zemiačiky. Pozor si treba dať na exotické ovocie (najmä ananás, kivi a pod.), Kakao, orechy a iné. Afty sa v puse môžu objaviť aj po nechcenom uhryznutie do tváre alebo vtedy, keď používate pri čistení zubov kefku s ostrými štetinkami. Za ťažkosti môžu tiež hormonálne výkyvy, preto sa afty častejšie vyskytujú u žien, a to predovšetkým pred menštruáciou. Bohužiaľ svoju úlohu zohráva aj dedičný sklon k tomuto ochoreniu.

AKO LIEČIŤ AFTY?

Možných spôsobov, ako ísť na liečbu áft, je hneď niekoľko. Rozumne vybrané doplnky vám dokážu od áft uľaviť a zmierniť bolesť. Ak nechcete užívať lieky a dávate prednosť alternatívnym metódam, vyskúšať môžete zaručené tipy našich babičiek.

Dajte si cibuľu

Cibuľa je veľmi zdraviu prospešná a nemala by chýbať v žiadnom jedálničku. Zabraňuje uvoľňovanie zápalových látok v organizme a prispieva k obranyschopnosti. Obsahuje totiž sírne zlúčeniny, ktoré majú antiseptické vlastnosti. Ak teda práve na afty trpíte, pridávajte cibuľu pokiaľ možno do každého jedla.

Skúste alkohol

Pri troche odvahy môžete afty účinne „vypáliť“, a to pomocou alkoholu. Ako na to? Vatovú tyčinku namočíte do francovky, čistej vodky alebo iného silného alkoholu a potom ju na chvíľu priložíte priamo na vriedok. Iste to na chvíľu zabolí, ale ložisko sa vypáli a budete mať hneď pokoj.

Stavte na osvedčené bylinky

Pomoc môžete hľadať aj u byliniek. Na afty zaberajú echinacea, šalvia a koreň sladkého drievka. Ak nechcete míňať, môžete si tinktúru vyrobiť doma – ľahko a lacno. Byliny dajte do nádoby a zalejte ich 60% alkoholom. Ponechajte v uzavretej nádobe na svetle aspoň niekoľko hodín. Nakoniec tekutinu sceďte a tinktúra je na svete. Pomocou vaty potierajte postihnuté miesta. Vriedky by mali rýchlo ustúpiť.

Vyrobiť si môžete tiež obklad z lístkov repíka alebo zo sáčku repíkového čaju spareného horúcou vodou. Repík pôsobí dezinfekčne a hojí a upokojuje najmä začínajúcich afty. Priložte na vriedok a nechajte pôsobiť najlepšie cez noc. Obklad upokojí bolesť a zároveň dezinfikuje postihnuté miesto. Ak nie ste zástanci výroby tinktúr použite osvedčené čaje, spreje, gély ako napríklad: Sprej prvej pomoci, bylinný čaj a aloe vera koncentrát.

Aloe vera sprej prvej pomoci môžete použiť vnútorne a viac-krát opakovať

Na noc aplikujte Aloe vera hydratačný gélový koncentrát

Na afty platia čučoriedky a mrkva

Ďalší spôsob, ktorý dobre funguje aj preventívne, je konzumácia čučoriedok alebo čerstvé šťavy z mrkvou. Užívajte tieto vitamínové bomby raz denne po dobu niekoľkých dní a afty zmiznú. Takže ak čučoriedky v lete nazbierate, nezabudnite si ich zamraziť do zásoby!

Soľ a jedlá sóda taktiež zaberú

Vytvoriť si tiež môžete domáci liečebný „koktail“, ktorý by mal účinne zabrať. Zmiešajte 0,5 dl vody s polievkovou lyžicou jedlej sódy a štipkou soli. Týmto roztokom si potom ústa vyplachujte niekoľkokrát denne a problému by ste sa mali zbaviť do troch dní.

S aftami obvykle nie je potreba navštevovať lekára. Afty by mali za normálnych okolností a s pomocou vitamínov po niekoľkých dňoch samy vymiznúť. Spozornieť by ste ale mali, ak sa vriedky v ústach nehojia dlhšie ako dva týždne. Alebo bolí toľko, že nemôžete piť, či vám dokonca spôsobujú horúčku. V týchto prípadoch neotáľajte a vyhľadajte odbornú pomoc.

Viac našich článkov si môžete prečítať na našom Webe www.zdravie-slovensko.sk

Ďakujeme Vám za každé zdieľanie na sociálnych sieťach

Pokiaľ by ste mali záujem o produkty plné zdravých bylín navštívite aj náš e-shop.	
	

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *