TOP 12 domácich trikov na lupiny

Neviete si dať rady s lupinami vo vlasoch? Lupiny nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, sú však spoločenským a estetickým problémom. Dokážu Vám znížiť sebavedomie a pokaziť dojem z upraveného účesu či skvelého outfitu.

Lupiny vznikajú pri odlupovaní odumretých kožných buniek na pokožke hlavy. Ich príčinou môže byť príliš suchá pokožka alebo nadmerné umývanie vlasov. A ako vyhrať boj s lupinami? Pomôcť vám môžu mnohé prírodné suroviny a potraviny, ktoré nájdete i doma v chladničke či špajzi. Neváhajte ich vyskúšať!

  1. Šťava z čiernej reďkovky

Koreň z čiernej reďkovky najemno nastrúhajte. Cez ľanovú handričku z nej vytlačte šťavu. Touto šťavou navlhčite pokožku hlavy a intenzívne votrite končekmi prstov. Po hodine vlasy umyte bežným šampónom.

2. Olivová emulzia

Zmiešajte 1 až 2 lyžičky olivového oleja s 3 lyžicami rumu. Každý večer počas 4 dní zmes vmasírujte do pokožky (najlepšie ak použijete na spánok šatku alebo podobnú ochranu vlasov). Vlasy si umyte až na piaty deň. Tento cyklus opakujte, až kým lupiny úplne nezmiznú.

3. Aloe vera

 Ak pestujete túto rastlinu, možete si vyrobiť účinnú masku na vlasy. Odrežte si z nej jeden alebo dva listy a vytlačte z nich dužinu. Pri umývaní hlavy si vlasy najprv očistite šampónom a potom na ne naneste gél z Aloe vera. Nechajte ho pôsobiť 10 minút a spláchnite vodou. Maska z aloe vera, pri pravidelnom používaní nielen vlasy vyživí ale i podporí ich rast a taktiež Vás zbaví lupín. Okrem domácej masky môžete využiť rôzne sprej alebo čisté gély z aloe vera ako napríklad nasledovné:

4. Levanduľový extrakt

Do menšej misky vložte 1/2 pohára čerstvých lístkov z levandule a zalejete ich 4 lyžicami slnečnicového oleja. Nádobu zohrejte potom nechajte jeden deň odstáť, sceďte cez jemné sitko a prelejte do čistej nádoby.
Tento extrakt by mal byť svetlozelený a mať jemnú, levanduľovú vôňu. Vlasy navlhčite teplou vodou, potom do nich a do pokožky hlavy votrite 1 lyžicu extraktu, nasaďte kúpaciu čiapku a hlavu zabaľte uterákom.
Po 20 – 30 minútach vlasy umyte šampónom. Skladujte v chladničke.

5. Domáci olej na vlasy

Ak disponujete zbierkou éterických olejov neváhajte ich využiť. Zmiešajte do misky 4 kvapky gerániového, levanduľového a oleja zo santalového dreva S 5 lyžičkami oleja zo sladkých mandlí. Oleje môžete votrieť do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť cez noc. Túto procedúru aplikujeme každý druhý deň, až kým lupiny neustúpia.

6. Žihlava

Pripravte si odvar z 3 polievkových lyžíc žihlavy, ktorý prevaríte s 0,5 l vody. Varte 10 min. a nechajte vychladnúť. Vlasy si vždy najskôr umyte šampónom a potom ich opláchnite uvareným odvarom. Bylinný odvar proti lupinám si tiež môžete uvariť zo šalvie, brezy alebo mäty.

7. Kapucínka

Hrsť čerstvých listov z kapucínky a zalejte liehom, nádobu zatvorte a nechajte 15 dní odstáť. Potom liehový extrakt prefiltrujte cez kávový filter a prelejete do fliaš. Aplikujte denne vmasírovaním do pokožky hlavy, až kým lupiny nezmiznú.

8. Kokosový olej

Nechajte rozpustiť malé množstvo kokosového oleja nechajte rozpustiť a po umytí vlasov šampónom ho dôkladne vmasírujte do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť 10 minút a vlasy opäť umyte šampónom. Tento proces je potrebné opakovať pravidelne. Pre ešte silnejší účinok môžete do tekutého kokosového oleja pridať 2 lyžičky čerstvej citrónovej šťavy.

9. Tea tree oil

Čajovníkový olej má silné antiseptické aj dezinfekčné účinky, ničí baktérie a potláča zápaly. Pridajte si zopár kvapiek tea tree oleja do vášho bežného šampónu a umyte si s ním vlasy ako zvyčajne. Na oplachovanie použitie vlažnú vodu. 

10. Sóda bikarbóna

Ku korienkom vlasov votrite menšie množstvo sódy a nechajte ju pôsobiť zopár minút. Vlasy nakoniec len spláchnite čistou vodou, už na ne nepoužívajte žiadnu kozmetiku. Túto kúru môžete opakovať 2x týždenne.

11. Jabĺčny ocot

Zmiešame 2 lyžice jabĺčneho octu s 2 lyžicami minerálnej vody a s 2 lyžicami olivového oleja. Extrakt vmasírujte do pokožky a nechajte pôsobiť 20 minút. Potom vlasy umyte najlepšie detským šampónom.

12. Černice

½ pohára čerstvých listov z černíc zalejte 2 pohármi prevarenej vody. Na miernom ohni varte približne 15 minút. Odvar nechajte 20 minút lúhovať a po scedení prelejte do čistej nádoby. Musíte získať priezračný odvar žltozelenej farby s jemnou vôňou černíc. Používajte ho po umytí vlasov šampónom na posledné opláchnutie.

Okrem domácich receptov môžete použiť na lupiny rôzne prírodné šampóny. Jedným z nich je aj šampón MICROSILVER učený na túto problematiku.

Ďakujeme Vám za prečítanie ďalšieho z našich článkov. Pokiaľ sa chcete dozvedieť ešte viac, navštívte aj náš Blog, kde nájdete ešte viac článkov prospešných pre Vaše zdravie.

Ak by ste mali záujem o produkty plné zdravých bylín navštívite aj náš e-shop

https://zdravie-slovensko.sk/produkty/

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac odporúčame Vám nasledujúce články, ktorými sme sa inšpirovali:https://www.tvojezdravie.sk/liecba/ako-sa-zbavit-lupin-pomoze-ti-tychto-5-prirodnych-bojovnikov-/18252https://lepsiden.sk/ako-sa-zbavit-lupin-10-tipov/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *