Čo pomáha na seboreu?

Svrbivé začervenané vyrážky na pokožke hlavy poznáme pod pojmom seborea. Majú vločkovitý charakter a zasahuje najčastejšie pokožku hlavy. Vizuálne je dosť podobné ochoreniam ako lupienka (psoriáza), ekzém alebo alergické reakcie. Príznaky tejto choroby môžete spozorovať na tele, ale aj na vašej pokožke hlavy.

ČO SPôSOBUJE SEBOREU?
Nie je známe, čo presne spôsobuje seboroickú dermatitídu avšak sa predpokladá, že je spôsobená kombináciou nasledujúcich vecí, ku ktorým patrí:

  • Stres
  • Suché počasie
  • Gény
  • Kvasinky, ktoré normálne žijú na koži
  • Chlad
  • Nedostatok vitamínov H, B6 a B2
  • Určitý zdravotný stav a lieky
  • Oslabený imunitný systém
  • Hormonálne výkyvy

Seborea predstavuje obvykle dlhodobý stav. Vždy je tu riziko, že sa môže opäť vrátiť. Riziko vzniku seboroickej dermatitídy je vyššie u novorodencov a u ľudí vo veku 30 – 60 rokov. Ochorenie seborea sa častejšie vyskytuje u mužov ako u žien. Náchylní sú k nej ľudia s mastnou pleťou. Súčasťou seborei býva aj vypadávanie vlasov. Pre vlasy nie je zapálená koža zdravé prostredie. Dlhodobé poškodzovanie vedie k zápalovým procesom a k ich postupnému zmenšovaniu. Vlas je tenší, stráca výživu a následne vypadne.

LIEČBA U DETI

U detí sa nepoužívajú rovnaké postupy a prípravky ako u dospelých. Dôležité je neodŕhať šupinky násilým. Pri kúpaní detí pokožku masírujte hubkou alebo hrebeňom na vlásky. Tým šupiny ľahšie vyčešiete. Pokiaľ tento spôsob nestačí, použite 3 hodiny pred kupaním zábal z olivového alebo slnečnicového oleja. Pri vážnejších prejavoch sa poraďte so svojim pediatrom o ďalšej liečbe.

LIEČBA U DOSPELÝCH

Pri liečbe seboroickej dermatitídy vo vlasoch pomáhajú šampóny s výťažkami z konope alebo prípravky s obsahom kortikoidov, ale len dočasne.
Základom je udržať si čistú pokožku hlavy. Vhodné sú určité šampóny priamo na seboreu a lupiny. Šampóny je dobré obmieňať, pretože po čase môžete mať pocit, že Vám už nezaberajú. Vhodný šamón na túto problematika je napríklad šampón MICROSILVER, ktorý pokožku jemne a šetrne čistí, odstraňuje lupiny a hlavne pôsobí antibakteriálne.

Taktiež sa môžete striekať / natierať s aloe vera. Ak disponujte rastlinkou odrežte si 2-3 hrubšie lístky vytlačte gél a naneste na postihnuté miesta. Ak nemáte doma túto zázračnú rastlinu zaobstarajte si prípravky z nej, ktoré využijte nie len na seboreu a lupiny ale aj na rôzne zranenia, rezné rany, popáleniny opuchy či mykózy.

Veľmi dôležitá je správna životospráva, ktorá musí byť pestrá a vyvážená s dostatočným prísunom vlákniny a vitamínov C, E a betakaroténu. Strava by mala byť bohatá na vitamíny a minerály. Mnohí pacienti udávajú zlepšenie zdravotného stavu pri zvýšenej konzumácii rýb a surovej zeleniny.

Zo skúseností vieme, že pomôže vylúčenie živočíšného tuku, mastných a sladkých jedál. Je nutné vyvarovať sa kyslých a pikantných jedál a hlavne alkoholu. Každý pacient by si mal stále sledovať, aká potravina mu zhoršuje stav, a tej sa vyhýbať.

Viac našich článkov si môžete prečítať na našom Webe www.zdravie-slovensko.sk

Ďakujeme Vám za každé zdieľanie na sociálnych sieťach

Pokiaľ by ste mali záujem o produkty plné zdravých bylín navštívite aj náš e-shop.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac odporúčame Vám nasledujúce články, ktorými sme sa inšpirovali:https://zdravie.pluska.sk/zdravy-zivot/seboreu-zmierni-kozmetika-zelenina-alkoholu-vyhnite, https://www.benulekaren.sk/co-je-seborea-a-ako-s-nou-bojovat, https://www.kamedis.sk/sk/article/2022/129/seborea-priciny-a-symptomy?gclid=Cj0KCQiAlsv_BRDtARIsAHMGVSagwAGywcGMGnf0IhjYl0bu_ocmgiT_v9frHaQqp0wuUQrIU374ClQaAgzZEALw_wcB

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *