Najlepšie potraviny na odvodnenie?

Máte problém schudnúť? Trápi Vás nafúknuté bruško? Častá príčina môže byť aj v zadržaní vody v tele. Voda je samozrejme prirodzenou súčasťou nášho organizmu, ale ak jej je nadbytok, trápia nás opuchy, pocity plnosti, únava i nevoľnosť. Medzi prejavy zadržania vody v tele patrí aj celulitída. Ukladá sa v problémových partiách ako sú stehná, boky a brucho.

Príčiny zadržania vody v tele:

 • sedavé zamestnanie,
 • nevhodné stravovanie,
 • málo pohybu,
 • nedostatočný pitný režim,
 • prekyslený organizmus,
 • hormonálne zmeny (napr. v menopauze),
 • niektoré druhy liekov.

S týmto problémom sa často stretávajú i tehotné ženy. Na zavodnený organizmus môže človeka upozorniť rýchlejší nárast váhy, nafúknuté brucho, opuchy dolných či horných končatín aj nadmerné potenie. Ako riešiť tento problém?

 Okrem liekov existuje aj množstvo prírodných diuretík (močopudné látky), ktoré podporujú vylučovanie vody z tela. Radíme medzi ne aj tieto potraviny!

Špargľa

Na zeleninu častokrát zabúdame a nenachádza sa na našom tanieri. Práve špargľa účinne odvodňuje , prečisťuje obličky a močové cesty. Podporuje vyprázdňovanie je nízkokalorická a z veľkej časti je tvorená len vodou. Obsahuje vlákninu aj bielkoviny a rovnako dopĺňa obrovské množstvo draslíka, luteínu, fosforu, kyseliny listovej či vitamínu C.

Uhorka

Uhorka je z veľkej časti tvorená len vodou, čo podporuje vylučovanie odpadových látok prostredníctvom moču.

Ak si myslíte, že zavodňovaniu zabránite zastavením príjmu tekutín, ste na omyle! Pri nedostatku vody sa Vám pri prijatí malého množstva, začne voda ukladať a hromadiť na horšie časy. Voda navyše dokáže z tela vyplaviť nahromadený sodík, ktorý býva niekedy príčinou jej ukladania. 

 Melón

Tento pomocník je taktiež plný vody, pôsobí močopudne a účinne pri odstraňovaní vody z tela. Dobrým pomocníkom je aj pri obličkových kameňoch.

Brusnice

Brusnice podporujú dobrý stav ciev, prečisťujú močové cesty, pôsobia antisepticky a výrazne podporujú imunitný systém človeka. Medzi ovocie, ktoré taktiež podporuje reguláciu vody v tele patrí aj: ananás, čierne ríbezle a hrozno.

Koreňová zelenina

Mrkva, petržlen, zeler zaručene odvodňujú organizmus. Tieto potraviny sú navyše veľmi bohaté na na flavonoidy aj antioxidanty a doplnia vám celý rad cenných minerálov aj vitamínov. Okrem toho je napríklad mrkva zdrojom draslíka aj betakaroténu a v petržlene sa ukrýva napríklad aj vitamín C či mangán. 

Bylinkové čaje

Pri odvodnení si dajte záležať nielen na kvalitnom jedálničku ale aj na dostatočnom pitnom režime. S odvodnením si hravo poradia i mnohé bylinky. Byliniek je naozaj neúrekom preto spomenieme len tie najobľúbenejšie, ktoré sa často nachádzajú aj vo vašich domácnostiach. Je to napríklad veľmi obľúbená žihľava, praslička či púpava. Rovnako si môžete čaj pripraviť aj zo skorocelu či brezy previsnutej. Ak sa vo vašej domácnosti nachádza aj zelený čaj neváhajte si z neho pripraviť odvodňovací nápoj, ktorý vám zaručene vyplaví z tela toxíny. Okrem toho si môžete zakúpiť aj iné kvalitné odvodňovacie čaje a pravidelne si nimi čistiť organizmus. Medzi najlepšie čaje rozhodne patrí Bylinný odtučňovací čaj, ktorý vám okrem odvodnenia pomôže zahnať chuť na sladké pretože obsahuje sladké drievko.

Pri odvodňovaní dodržiavajte:

 • Obmedzenia nadmerného príjmu soli či cukru
 • Zaraďte do jedálnička močopudné potraviny melón, špargľu, mrkvu, zeler, uhoru….
 • Dbajte na dostatoční príjem vody
 • V prípade, že užívate typ hormonálnej antikoncepcie, ktorá vedie k zadržiavaniu vody v tele, požiadajte svojho lekára o zmenu liekov.

Viac našich článkov si môžete prečítať na našom Webe www.zdravie-slovensko.sk

Ďakujeme Vám za každé zdieľanie na sociálnych sieťach

Pokiaľ by ste mali záujem o produkty plné zdravých bylín navštívite aj náš e-shop.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac odporúčame Vám nasledujúce články, ktorými sme sa inšpirovali:https://www.mojalekaren.sk/clanok/odvodnenie-organizmu-s-h2out/,https://www.tvojezdravie.sk/liecba/prirodne-diuretika-toto-su-najlepsie-potraviny-na-odvodnenie-organizmu-/18611

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *