Reishi a jeho pravidelná konzumácia

Reishi  je nepochybne najslávnejšia zo všetkých liečivých húb. Jej účinky boli objavené primitívnou medicínou pred viac ako 2000 rokmi. 

V Číne sa huba používala ako súčasť terapie fu-čeng. To je forma tradičnej čínskej bylinnej medicíny, ktorá doslova znamená „obnoviť normálnosť a rovnováhu tela“. Pomáha obnoviť obranyschopnosť a vrodenú silu tela, aby sa dokázalo účinnejšie vyrovnať so všetkými prejavmi choroby. V konečnom dôsledku by sa telo malo vyliečiť samo.

Reishi má v čínskej medicíne výsadné postavenie a je symbolom dlhovekosti a božskosti. Súčasné výskumy preukázali, že má blahodarný vplyv na udržanie rovnováhy v organizme a predĺženie života. V prírode sa vyskytuje niekoľko druhov tejto huby. Fialová, modrá, žltá, čierna či biela. Najvyšší obsah účinných látok je však dokázaný u reishi červenej.

Na čo všetko pôsobí REISHI?

– má priaznivý vplyv na červené krvinky, zlepšuje cirkuláciu krvi

– znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi

– koriguje niektoré srdcové arytmie spôsobené stresom

– zvyšuje okysličenie srdcového svalu

– stimuluje imunitný systém, pôsobí antibakteriálne, antivírusovo

– upravuje krvný tlak

– omladzuje pečeňové bunky a obnovuje jej dôležité funkcie

– upravuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny a tým pôsobí ako prevencia pri vredoch

– upravuje stolicu, pomáha pri zápche a syndróme podráždeného čreva

– tlmí zápalové prejavy, tlmí alergie a posilňuje imunitný systém

– pomáha napraviť regulatórne funkcie obličiek

– znižuje úroveň cukru v krvi a má priaznivý vplyv na zdravie prostaty

– pomáha mierniť alergie s rôznymi príznakmi

– podporný prostriedok pri liečbe rakoviny, chronickej bronchitíde, astme

– kardiovaskulárnych ochoreniach, hypertenzii

– predlžuje život

Reishi a jeho pravidelná konzumácia

Choroby srdca a krvného obehu:

Huba Ganoderma zväčšuje okysličenie srdcového svalu, pomocou rozšírenia vencových tepien a zvýšeniu prietoku krvi. V značnej miere znižuje ako systolický, tak diastolický krvný tlak až o 20%. Likviduje bolesti v hrudníku, dušnosť, poruchy srdcového rytmu, znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov. Za vlastnosti huby Reishi znižujúcej krvný tlak vďačíme prítomným triterpenoidom v jej zložení, ktoré sú špecifickými inhibítormi enzýmu konvertry angiotenzidu, ktoré pretvárajú angiotenzid I (AT I) na angiotenzid II (ATII) a znižujú jeho množstvo v krvi. Angiotenzid II zvyšuje krvný tlak, zmenšenie jeho množstva má vplyv na zníženie tlaku krvi.

Dôležitým aspektom týkajúcim sa znižovania tlaku krvi je to, že táto huba vykazuje tento účinok len v prípade, že je krvný tlak značne zvýšený, avšak nevykazuje hypotenzivny účinok, pokiaľ je tlak v rozmedzí normy alebo nižší. Red Reishi vykazuje tiež schopnosť zníženia hladiny cholesterolu a triglyceridov, ktoré sú hlavnými faktormi pri rozvoji chorôb srdca a krvného obehu. Behom používania preparátov Ganoderma lucidum dochádza k značnej redukcii frakcie LDL cholesterolu a k zvýšeniu množstva frakcií HDL cholesterolu. Za tieto vlastnosti zodpovedajú triterpény.

Klinické skúšky potvrdzujú, že huby Reishi ovplyvňujú viskozitu krvi a tým predchádzajú tvorbe krvných zrazenín. Dochádza k zníženiu agregacie krvných doštičiek. Faktorom, ktorý tu hraje hlavnú rolu je adenozin, ktorý je jedným z farmakologicky aktívnych faktorov, obsiahnutých v hubách Reishi. Také vlastnosti Ganodermy majú vplyv na zníženie rizika ochorení vydutí, mozgovou príhodou a niektorými chorobami srdca.

Reishi a jeho pravidelná konzumácia

Imunitný systém

Reishi vykazuje vlastnosti stimulujúce a modulujúce imunitu. Zložky obsiahnuté v hube majú vplyv na zvýšenie produkcie a aktivity lymfocytov, cytozinov a makrofágov. Zvýšenie aktivity makrofágov má vplyv na ničenie rôznych patogénov, ako baktérie, vírusy, kvasinky alebo rakovinotvorné bunky, ale tiež zjednodušuje odstraňovanie škodlivých, toxických zlúčenín z organizmu, tvorí tak obranný štít organizmu. Zvýšenie aktivity makrofágov spôsobuje uvoľnenie cytozinov, ktoré zodpovedajú za kontrolu zápalových procesov a stimulujúcich prácu imunitného systému.

Obehová sústava

Extrakt z REISHI utlmuje koaguláciu krvi znižovaním agregácie plateliet (krvné bunky, ktoré tvoria zrazeniny). Dodatočne má priaznivý vplyv na červené krvinky , ktoré ľahšie obiehajú v krvnom riečisku. Vylepšená cirkulácia má veľmi pozitívny vplyv pri diabete, kde sa ďalej nemôžu rozvinúť rôzne arteriálne choroby.

Srdce

Viaceré priaznivé vplyvy na srdce boli pozorované pri jej pravidelnom užívaní. REISHI znižuje zlý cholesterol a tuky, koriguje niektoré srdcové arytmie spôsobené stresom a vyrovnáva krvný tlak.

Pečeň

Hlavnou úlohou pečene je metabolizovať a zbavovať telo od toxínov, syntéza cholesterolu a určitých proteínov. Poškodenie pečene vedie k akumulácii toxínov a vedľajších produktov v tele. REISHI má hepatoprotektívne vlastnosti, kde pravidelná konzumácia omladzuje pečeňové bunky a obnovuje jej dôležité funkcie.

Reishi a jeho pravidelná konzumácia

Trávenie a vylučovanie

Pravidelná užívanie REISHI upravuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny a tým pôsobí ako prevencia pri vredoch, upravuje stolicu, pomáha pri zápche a syndróme podráždeného čreva.

Pľúca

Astma, chronická bronchitída a alergia. REISHI tlmí zápalové prejavy, tlmí alergie a posilňuje imunitný systém. Čo je obzvlášť dôležité pre fajčiarov a ľudí trpiacich na chronickú bronchitídu je fakt, že REISHI podporuje regeneráciu tracheálnej výstelky.

Obličky

REISHI pomáha napraviť regulatórne funkcie obličiek ako udržovanie konštantnej pH, filtrovanie krvi a rovnováhu chemických elementov.

Rakovina, diabetes, prostata

Pravidelná konzumácia REISHI podporuje tvorbu interferónov a interleukínov. Beta-glukány obsiahnuté v REISHI majú tiež protinádorové vlastnosti. REISHI taktiež znižuje úrovne cukru v krvi a má priaznivý vplyv na zdravie prostaty.


Odporúčané užívanie
:

Kapsule Reishi Mushroom: Užívajte 1 až 2 kapsule denne. Neprekračujte stanovenú dávku.

Kvalitné a certifikované Reishi:

Viac našich článkov si môžete prečítať na našom Webe www.zdravie-slovensko.sk

Ďakujeme Vám za každé zdieľanie na sociálnych sieťach

Pokiaľ by ste mali záujem o produkty plné zdravých bylín navštívite aj náš e-shop.

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac odporúčame Vám nasledujúce články, ktorými sme sa inšpirovali: https://www.superionherbs.sk/fakty-o-reishi-mykologia-historia-pestovanie-ucinne-latky/,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *